HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

Paris’in görülecek çok fazla yeri vardı. Bu şehrin turist akınına uğramasına şaşmamalı!

It is not suprising that Paris is visited by millions of people every year. There are many good places for sightseeing!

Kısa Paris maceramızda olabildiğince çok yer gezmek istiyorduk. Hostelimizden bedava harita istedik. (*Kaldığınız otellere bedava harita sorabilirsiniz!) Tren Garı’nda ki Turist Danışma merkezinden de broşürler almıştık. (*Paris’e gelir gelmez havaalanı ve tren garlarında ki Turist Danışma’ya uğramayı unutmayın!) İlk olarak toplu taşıma seçeneklerimizi belirledik.

We wanted to visit as many places as we can during our short trip in Paris! We took free maps from our hostel (*You can ask for free maps where you stay, generally they give one!) Also we got many brochures from tourist informations. (*When you arrive to Paris, do not forget to ask for free brochures to tourist information at the train station or the airport!) Firstly we seeked for our public transportation choices.

Paris’te şehrin altında metro ağlarından oluşan bir şehir daha var. Otobüs kullanabileceğiniz bölgeler olsada metro ve tramvay hatları ile ulaşımın daha rahat olduğunu düşünüyorum. Metro hattı haritalarında göreceğiniz karmaşık yapı ilk bakışta gözünüzü korkutabilir ama nasıl kullanacağınızı keşfettiğinizde pek de karmaşık olmadığını anlıyorsunuz!

There is another city from tunnels under the Paris! However you have choice to use bus service in some areas, I think the most comfortable way is using the Paris metro and RER. At first, the complicated tube line maps may discourage you to use metro, but once you get the idea it becomes piece of cake!

Zsofia ve ben toplu taşımayı sadece tren garından hostelimize giderken ve dönüşte kullandık. Şehri yürüyerek keşfetmekten daha çok keyif alıyorduk. Hanli yürümeyi bize göre daha az tercih ettiği için genelde metro hattını kullanıyordu. Eğer bizim gibi genelde yürümeyi tercih ediyorsanız tek kullanımlık metro bileti alabilirsiniz. Ancak Hanli gibi metroyu veya diğer toplu taşıma araçlarını bol miktarda kullanacaksanız 2 alternatiften bahsedebilirim. Birincisi; tek kullanımlık biletleri örneğin 1,5€ ‘ya satın alıyorsanız, bunların 10lu paketlerini 15€ yerine 11€ gibi bir fiyata bulabilirsiniz. Yanılmıyorsam bu 10lu biletleri arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz! Diğer alternatif “Paris Visite” kartları. Her türlü toplu taşıma aracına limitsiz binme hakkı sağlıyor. Ancak Paris bölgelere ayrılmış ve ödediğiniz fiyat seçtiğiniz bölge sayısına göre değişiyor. Ayrıca 1,2,3 ve 5 günlük “Paris Visite” kartı seçenekleri bulunuyor. (*Kartlar kişiye özel olup üzerine imza atıyorsunuz)

Zsofia and I used the metro, just to travel between our hostel and Central Train Station. We enjoyed walking more to discover the city. Hanli usually preferred metro. If you prefer walking like us, you can buy one-sigle used ticket. But if you prefer public transportation instead of walking, there are 2 alternatives that I want to mention. First option; while one-single used tickets are sold for ~€1.7, a package of 10 tickets will cost you ~€12. As I remember, you can share these 10-ticket packages with your friends! The other option is “Paris Visite” cards. It gives you an opportunity to use all kind of public transportation unlimited. But Paris is divided into zones and the cost of “Paris Visite” card is changing according to the number of zones that you choose to travel. You can prefer 1,2,3 and 5 days used Paris Visite Card. (*Paris Visite Card is personal and you sign on it!)

Aynı zamanda ulaşımdan çok eğlence amaçlı üstü açık otobüslerde şehir turları yapılıyor! Paris’in en popüler noktalarını 2:30 saat gibi bir sürede dolaştırıyorlar. Bir de seine nehri (sen nehri) üzerinde birkaç duraktan yolcu alan botlar hizmet veriyor. Nehir üzerinden bir turda keyifli olabilir.

I want to mention another option which is more likely for leisure than transportation. There are round tours by bus that last ~2,5hours to discover main sites of Paris! You may prefer pleasure boating on Seine River which has also few stops.

Şimdilik bu kadar. Pazartesi Eyfel Kulesi!

Goodbye for now. On Monday, Eiffel Tower!

Y.

Reklamlar

Comments on: "Paris ‘te Ulaşım : Toplu Taşıma" (2)

  1. İnanılmaz bilgiler, bu zamana kadar hep kendi arabamla gitmeyi tercih etmiştim ama bu sefer kart olayını bi deneyecem. Merci 🙂

    • Yardımcı olabildiğine çok sevindim 🙂 Gezerken bize sağlanan kolaylıkları her zaman bilemiyoruz! Hepimize yardımcı olması için siteden bildiğim, öğrendiğim tüm bilgileri paylaşmaya çalışacağım =)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: