HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

Şanzelize : Paris

 

Champs Elysees (Şanzelize) caddesini duymayan yoktur. Kimimiz şarkılarda dinlemişizdir onun ismini, kimimiz Paris’in en prestijli caddesi olarak biliriz.

Probably, everyone has heard the name of Champs Elysees once in their life. The name of the avenue is used in lyrics and it is known as the most prestigious street of Paris.

ŞanzelizeParis ziyaretimizde Champs Elysees’i görmeden dönemezdik. Zsofia ve ben hostelimizden ayrıldık. Paris sokaklarında yürümeye başladık. “Joe Dassin’in” çok sevdiğim şarkısı “Aux Champs Elysees’i” mırıldanınca Paris sanki daha da güzel görünüyordu gözüme!

The wheather was nice in Paris. Zsofia & I decided to walk Paris streets and visit Champ Elysees Avenue. We left our hostel. I started to croon “Joe Dassin’s” lovely song “Aux Champs Elysees” and Paris seemed more fascinating to me 🙂

Caddelerde tırnak güzellik merkezi sayısının çokluğu bizi şaşırtmıştı. Oje sürmenin sanata dönüştüğü merkezlerdi. Yaptıkları desenlerle, küçücük tırnaklara adeta tablo işliyorlardı! Paris halkı giyinmeyi ve süslenmeyi seviyordu…

We were suprised by the large number of nail beauty saloons along the streets. It was something like art what they do with nail polishs! Also France’s fashion boutiques were really nice. French people  know how to dress up…

Champs Elysees Caddesi’ne kadar yolda karşılaştığımız minik detayların fotoğraflarını çekerek geldik. (Mükemmeli oluşturan küçük detaylardır ne de olsa!) ParisChamps Elysees  geniş bir cadde. Paris’te Concorde Meydanı’ndan (Place de la Concorde) başlayıp, Arc de Triomphe Anıtı’nın bulunduğu noktada sona eriyor. Duyduğum kadarı ile arsa ve büro metrekare fiyatları açısından Dünya’nın en pahalı caddeleri arasındaymış. Şaşırmamalı; biz de cadde üzerinde birçok lüks mağaza ve restaurantla karşılaştık!

We took many photos on the roads untill we reached  to the Champs Elysees. Paris streets are full of tiny details! Champs Elysees is a 2km(1,25miles) long avenue that extends from the Arc de Triomphe at one end to the Place de la Concorde at the other. As I know, office rents in Champs Elysees is one of the expensive in the world. It is not suprising that we saw many luxury stores and restaurants along the streets!

Arc de Triomphe Anıtı’na kadar yürüyüp mola verdik. Bu anıt 1806 yılında Napolyon tarafından verilen emirle yapılmaya başlanmış ve Napolyon döneminde Fransa adına savaşan generallerin isimleri anıtın üzerine kazınmış. 50 metre yükseklikte ki anıta bilet alarak çıkma olanağınız var. Biz zaman kısıtımız nedeniyle çıkamamıştık.

We walked to the Arc de Triomphe Monument and gave a break to take photos! This monument was started to built in 1806 by the order of Napoleon and dedicated to the French army which served to the country during Napoleon regimen. The general’s names are scraped to the Arc de Triomphe Monument!  From the 50meter high monument, there is a panaromic view of Paris! You can either climb 284 steps to reach the top of the Arc or take the lift and walk up 46 steps! We did not enough time, so we skipped to climb to the Arc of Triomphe.

Champs Elysees Caddesi’nden ayrılırken kulağımda gene o nakaratı duyuyordum. Ooooo Şanzelize…

While we were leaving the Champs Elysees, I was repaating the chorus of the song on my mind again. Aux Champs Elysees… aux champs elysees…

Y.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: