HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

Louvre Müzesi : Paris

Louvre MüzesiParis’e pastırma yazı gelmişti. O akşam Louvre Müzesi’ni ziyaret edecektik. Ama önce bu güneşli havanın keyifini çıkarmak istiyorduk. Palace de la Concorde Meydanı’nda biraz oyalandıktan sonra, kendimizi hemen Jardin du Tuileries Bahçesi’ne attık. (*Palace de la Concorde Meydanı’nda Kleopatra’nın iğnesi -Cleopatra’s needle- olarak bilinen, Mısır’dan getirilen dikilitaş bulunmaktadır)

It was Indian summer in Paris. We were going to visit Louvre Museum at that evening, but first we wanted to enjoy the good sunny weather. After spending some time at Palace de la Concorde Square, we throw ourselves to Jardin du Tuileries Garden. (*Palace de la Concorde Square has an obelisk which is known as Cleopatre’s Needle, that is brought from Egypt.)

 

Jardin du Tuileries Bahçesi’nin bir ucu Palace de la Concorde, diğer ucu Louvre Müzesi ile sınırlanıyor. Bahçenin içinde bir çok fıskiye, heykel ve 2 adet de havuz bulunuyordu.  Parkta çok güzel vakit geçirdik, bu arada havuz etrafında şezlonglara oturmak serbestti!

Jardin du Tuileries Garden extends from Place de la Concorde at one end to the Louvre Museum at the other. There are lots of fountains, statutes and 2 pools in the garden. We had lovely time in the park. By the way it is free to sit on the lounge around the pools!

Jardin du Tuileries’in içinden Louvre müzesine kadar yürüdük. Müzenin önünde ki piramitleri görünce Da Vinci Şifresi filmi aklıma geldi. Müzenin önünde ki havuzun etrafına oturup biraz dinlendik. Artık Louvre Müzesini gezmek için hazırdık!En alt katta Louvre Alışveriş merkezi

We walked thorugh the Jardin du Tuileries Garden till the Louvre Museum. As I saw the pyramids infront of the museum, I recalled the movie “Da Vinci Code”. We catched our breath by sitting around the pools, now we were ready to go into the museum!

Bizim gittiğimizde 26 yaşın altındakilere cuma günleri 18:00 ile 22:00 arası ve herkese her ayın ilk pazar günü müzeye giriş serbestti. (*Müzeyi ziyaret etmeden, resmi websitesinden fiyatları ve bedava giriş günlerini kontrol edebilirsiniz!)

When we were there, it was free to anyone who is under 26 years old on Friday’s evenings between 18:00-22:00, also it was free to everyone on the first Sundays of every month. (You can check for the free days and ticket fares before you plan your visit.)

Paris’e gitmeden müzenin websitesini onlarca kez ziyaret etmiş olsamda, müzenin büyüklüğünü kestirememiştim. Bilet gişeleri yerin bir kat altındaydı. Bu kat da dahil toplam dört kat bulunuyordu. (*Gişeden bedava müze haritası almayı unutmayın!) İçeride, labirent gibi bir yapı var kafanız karışabilir. Müzeyi dolaşırken pek çok yolunu kaybetmiş turist çıkışın yerini sordu. Neyse ki haritam yanımdaydı 🙂

Although I checked the website of the museum many times before coming to Paris, I was still not able to get the idea of how big this museum is! Ticket sales offices were one floor under the ground. Including this floor there were four floors total. (Don’t forget to get free museum Map from the office!) That building is like labyrint inside that you can easily get confused. While walking inside the museum, there were some tourists that asked for the exit, thank God I had my map with me 🙂

Müze haritasında her kat ayrı ayrı gösterilmişti, sergileri de farklı renklere boyamışlardı. Tüm sergileri gezmeye vaktimiz olmadığı için, en çok görmek istediklerimizi seçtik. Ama o da ne, hiçbirimizin işaretlediği diğeriyle tutmuyor! Mecbur ayrı ayrı gezdik.

On the museum map, each floor marked with different colours. Exhibitions as well. Since we didin’t have time to visit all the exhibitions, we chose some of them which we wanted to see most. But hold on a second! None of us had common exhibitions marked?! That was why we visited exhibitions indivudially by disbanding our group.

Louvre Müzesi, içerde 3 bölüme ayrılıyordu ama her katta bölümler arası geçiş vardı. Bu arada müzenin daimi sergilerinde flaşsız fotoğraf çekilebilirken, geçici sergilerde fotoğraf çekmeniz yasak!

Louvre Musem was divided into 3 sections but there were passages that you can use to go between them. You can take picture without using flash at the permanent exhibitions while you are not allowed to take pictures at the temporary ones!

İlk başta, bütün eserleri anlamanız gerek gibi hissediyorsunuz. Arada sırada etrafımda ki diğer ziyaretçilere de bakıyordum. Korkmayın ziyaretçilerin %90’ı da eserlerin çoğundan birşey anlıyor gibi bakmıyordu:) Yani müzeyi gezmek için sanat eleştirmeni falan olmanız gerekmiyor 🙂 Bir de farklı dönem tablolarından, heykellere ve mezopotamya uygarlığı tarihi eserlerine kadar çok farklı seçenek olduğu için elbet biri ilginizi çekiyor.

At first you feel like you need to understand every single piece of art. There are vide range of different arts from paints to statutes  to mesopotamia civilization’s artifacts… that Some of them would take your attention for sure. Don’t worry,  you don’t need to be an art critic to visit the museum!

Kırmızı Başlıklı KızMüze içerisinde oturup dinlenilebilinen rahat koltuklar vardı. Etrafta sanat öğrencilerinin bu koltuklara oturmuş, çizim yapmaya çalıştıklarını gördüm. Sanat ile ilgili bir bölüm okusaydım, Paris’te okumak isterdim diye düşündüm!

There were comfortable chairs that you can sit and rest inside the museum. I saw some art students that sat on those chairs and trying to make drawings. If I had my education on an art related schools, I definitely wanted to study in Paris!

Müze içinde en kalabalık bölüm Mona Lisa tablosunun önüydü! Ayrıca kırmızı başlıklı kız masalının resmedildiği tablo beni gülümsetti 🙂

The most crowded place in the museum was infront of the Mona Lisa painting! There was another painting which made me smile which was about little red riding hood story 🙂

Çıkışta en alt katta bulunan alışveriş merkezine uğradım. (*Burada tabloların posterlerini veya müzeyi hatırlatan küçük süs eşyalarını bulabilirsiniz!) Birkaç kartpostal aldım. Sonra Hanli ve Zsofia ile buluştuk ve Louvre maceramız sona erdi.

Before we left the museum we stop by the gift shops which was at the ground floor. There you can buy posters of paintings or some souvenirs. I took some post card. Then I met with Hanli and Zsofia and our Louvre Museum advanture came to an end.

Y.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: