HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

Uçağımız JFK Havalanı’na indiğinde New York’ta gece olmuştu. Turist bilgilendirme ofisine giderek New York metrosunun ve şehrin haritalarını istedik. Sonra direk otelimize gidip, yerleştik. Güneş doğmadan uyandım. Haritaları ve internetten indirdiğim gezi notlarını detaylıca inceledim. (*Bir yere geziye giderken, o şehirde ki ulaşım seçeneklerini ve sistemi iyi öğrenmek zamandan çok kazandırıyor!)

It had already been night in New York, when our plane landed to JFK airport. We went to tourist information office ; got the maps of New York City and (subway)metrolines. Then we directly went to our hotel and fell into sleep. I  had woken up before the sun was rised. I checked the subway map and all the travel notes that I searched from the internet. (*To save time; it is wise to know transportation options, before you travel to a city!)

Metro Girişi Sağ AlttaNew York metrosu bu şehirde en hızlı ve ucuz ulaşım seçeneği. New York metrosunun karışık olduğunu pek çok kez duymuştum. Yinede birçok insan metroyu kullanabiliyorsa, biz niye kullanmayalım dedik ve indik yeraltı şehrine!

Metro is the fastest and cheapest way for transportation. What I heard from many people about the NY subway is that, it is very complex, confusing and a tourist can easily got lost. But I still thought, giving it a shot would be fine as we don’t have extra time to spend in traffic!

Dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktasını keşfedene kadar ürküten bu tüneller, daha sonra NewYork’ta önemli bir avantaj oldu.

New York metrosunu kullanırken;

Metro is a very convenient transportation in the city, after learning the ropes of how to use it!

1. Havaalanı, tren istasyonu veya otelinizden metro güzergahını gösteren bir harita edinin.

1. Get your free (subway)metro map from airport, train station or the hotel you stayed.

2. NewYork metrosuna metrocard ile binebilirsiniz. Metro durağının önünde yeşil küre varsa, o duraktan metrocard alabileceğinizi ve karta para yükleyebileceğinizi gösterir. (*Tek biniş 2$ “Kasım 2010”!)

2. Metrocard is used to enter New York metro(subway). A green orb in front of the metro (subway) enterance  indicates, you can buy metrocard or refill your card from that station (*one way ride was 2$ by November 2010!)

3.Expres ve Local olarak 2 tür metro treni bulunuyor. Eğer gitmek istediğiniz durak, içi beyaz yuvarlak ile gösterilmişse o duraklarda hem expres hem de local trenler durur. Ancak içi siyah dolu işaretlenmişse o duraklarda yalnızca local trenler durur. Varmak istediğiniz caddedeki metro durağını bulun, böylece expres trene mi, yoksa local trene mi binmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

3.There are two types of (subway) metro trains as Express and Local. Locate your desired destination stop on the map and make sure which type of train stops at that station. Local metro trains will make all stops along its line while express ones will just stop at certain stations. On my map, the stations where both the express and local trains stop were indicated by white circles.

4. (*Manhattan bölgesinde!) Metroya indiğinizde yönlendirme tabelalarında genellikle hattın Downtown(Brooklyn) ve Uptown olarak ikiye ayrıldığını göreceksiniz. Eğer bulunduğunuz durak, gitmek istediğiniz durağın kuzeyinde (yukarısında) ise, metro hattının downtown tarafına eğer güneyinde (aşağısında) ise hattın uptown tarafına gideceksiniz. (*Örneğin siz 42. caddedesiniz ve kırmızı 1,2,3 hatları ile 59. caddeye gitmek istiyorsanız uptown 1,2,3 kırmızı hat tabelalarını takip etmelisiniz!) Bir de gri L hattı gibi doğu-batı boyunca uzanan hatlar var. Bunlarda gitmek istediğiniz yönün haritada ne tarafta kaldığını bulmanız gerekiyor. Ama genel olarak kuzey-güney metro hatları Manhattan bölgesinde işinizi görecektir.

4. (*Manhattan area!) When you enter the metro (subway), you’ll probably see the guiding marks will direct you to two different directions. Downtown(Brooklyn) and Uptown. It is easy to find which way you will follow. North is uptown&South is downtown (*For example; you are at 42nd street and you want to reach 59th street by 1,2,3 red lines. Then you will have to follow uptown 1 redline!) There are also lines like L gray, which extends from west to east. You have to find your direction by checking the last stop. But do not worry, generally the north to south lines are enough for you to travel in Manhattan!

metro durakları arasında aktarma
Şekil1

5.Bazı metro duraklarında birden fazla hattın treni kesişebiliyor. Bu duraklarda hatlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca bazı duraklar arasında yer altından yürüyüş mesafesinde bağlantılar var. Bu şekilde yeraltı bağlantısı olup olmadığı; metro haritasında iki durak arasına siyah çizgiler çizilerek belirtilmiş(*şekil1)  🙂

5. You have opportunity to transfer between certain (subway)metro stations for free of charge. On the map this information is indicated by a black straight lines(*şekil1) 🙂

Y.

Reklamlar

Comments on: "New York Metrosu : Nasıl Kullanılır" (4)

 1. Ellerinize sağlık fakat 4. maddede uptown,downtown konusunda bir karışıklık mı var ?

  • Teşekkür ederim. 4. madde doğru ancak biraz karışık yazmışım, kusura bakmayın. Eğer bulunduğunuz durak gitmek istediğiniz durağın yukarısında ise downtowna biniliyor yani bulunduğunuz durak 59. cadde daha yukarıda, gitmek istediğiniz durak ise 42 daha aşağıda o zaman downtown tarafına biniyorsunuz.

 2. mehmo said:

  arkadasim bakiyorum ingilizceyi guzel konusuyorun bende ogreniyorum, nasil ogrendin ?
  grammer calismak gereklimi yoksa ne dersin ?
  bide sunu merak ettim neden akilli telefona indirilen navigator uygulamalarini kullanmadinki ?

  • Merhaba,

   Teknoloji çok hızlı gelişiyor. Bu seyahate çıktığımda akıllı telefonum yoktu ama olsaydı da çok zor durumda kalmadıkça kullanmazdım sanırım.

   Seyahatlerde gittiğim yerin günlük yaşantısına ayak uydurabiliyorsam daha çok keyif alıyorum.

   İngilizce konusunda benim ihtiyaçlarımı karşılayacak kadar biliyorum.

   İngilizceyi nasıl çalışmanız konusunda en doğru yönlendirmeyi bir ingilizce hocasından almanızda fayda var ama bence yabancı dili hangi amaçla kullanacağınıza göre değişir.

   Eğer seyahatlerde yabancılar ile konuşmak için istiyorsanız yabancı dilde film izlemek ve konuşma pratiği yapmak daha hızlı bir çözüm olabilir. Yazılı döküman hazırlayacaksanız dilbilgisi çalışmak daha iyi olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: