HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

New York Şehir Turu

Empire State
Empire State

New York’ta bir sabah erkenden kalkmalı ve güneş batana kadar şehrin bilinen binaları arasında tur atmalısınız. İzlediğiniz dizi ve filmlerin stüdyosuna gelmiş gibi hissediyorsunuz.

While you are on a trip in New York,  spend your one day by walking through the well known buildings of the city. You feel yourself, as if you’re in the film studios of the movies that you watched before. New York was destroyed in the movie Deep Impact. Gossip Girls’ Chuck intended to propose Blair on the top of Empire State 🙂 Spider Man perched on the top of Chrysler building’s gargoyles and watched the city!

2001 yılından beri eşimle oluşturduğumuz film arşivimizde kaçının NewYork’ta çekildiğini ben bile bilmiyorum ama bu şehre daha önce geldiğimizi düşündürecek kadar fazla olsa gerek. Deep Impact filminde yerle bir olan şehir burası. Gossip Girls’in Chuck’ı; Empire State’in tepesinde evlenme teklif etmeyecek miydi Blair’e? Örümcek adam Chrysler binasının tepesinden New York’u izliyordu…

New York caddelerinde gezmek çok eğlenceli. Yapıların hangi filmlerde kullanıldığını hatırlamaya çalıştık, alışveriş yaptık ve gerçekten yorulduk:)

Sightseeing in New York is full of fun!

Empire State

86 katlı binanın tepesinde bir de kule bulunmaktadır. Bu kule zamanında zeplinlerin bağlanabilmesi için yapılmış. Günümüzde bu kuleden Tv ve radyo yayınları yapılıyor.

Chrysler Binası
Chrysler Binası

Empire State Binası’nın 86. katta ki gözlem kulesinden Manhattan manzarasını izleyebilirsiniz. Biz oradayken belli günlerde bu gözlem terasında saksafon performansı dinlenilebiliyordu. Kulede ki etkinlikleri binanın web adresinden öğrenebilirsiniz.

Empire State Building

The building has 86 floor plus a long tower. This tower was used for tieing the zeppelins before. Today, it is used for broadcasting.

You can go up to the top by elevator, Manhattan view is romantic and amazing! While we were in New York there was a live saxophonist on the 86th floor. There might be some events, do not forget to check the building’s website before your visit.

Chrysler Binası (Chrysler Building)

Lexington ve 42. caddenin kesişiminde bulunan binanın kule külahı bir mücevher gibi gözüküyor. Bina, çevresinde bulunan gargoyleler ve farklı tarzı ile benim New York’ta en beğendiğim binalardan birisiydi. Mimarı William Van Alen olan bina Walter P. Chrysler’in projesiydi.

Chrysler Building

Chrysler is located at the intersection of Lexington and 42. Streets. The top of the building seems as a jewelery. It was one of the building that I like most in New York with its different style and gargoyles around it. Building was Walter P. Chrysler’s project and the architect was William Van Alen.

New York Halk Kütüphanesi (New York Public Library)

1911 yılında açılan kütüphanenin önünde bulunan aslanlara Sabır ve Metanet isimleri verilmiştir.

New York Public Library

The library was opened in 1911. There are two lion sculptures in front of the library, that are named as “Patience” and “Fortitude”.

New York Halk Kütüphanesi

Flatiron Binası (Flatiron Building)

Madison Meydanı’nın hemen yanında bulunan üçgen binanın alışılmadık bir görüntüsü var. Birde yapıldığı 1902 yılının koşulları düşünüldüğünde zamanında ne kadar dikkat çektiğini siz tahmin edin. İlk yapıldığında rüzgardan yıkılacağı üzerine bahse girenler bile olmuş.

Flatiron Building

The building, that is near the Madison Square has an extra-ordinary image. Guess, how much attention it might have taken; considering the year 1902 conditions, when the building was first built as it has a shape of triangle. Some people even took on a bet that a storm can collapse the building.

Flatiron Binası (sol) ve Worth Anıtı (sağ)

Worth Anıtı (Worth Monument)

Flatiron binasının hemen karşısında bulunur. Şehrin ortasında, 1857 yılından kalma bu yapı; New York’un ikinci en eski dikilitaşıdır.

Worth Monument

Flatiron building and Worth monument are facing each other. Worth is the second oldest monument in New York which is dating back to 1857.

Y.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: