HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

Freiburg : Almanya

Freiburg; Baden-Württemberg eyaletinde bağlı, Almanya’nın en sıcak şehirlerinden birisi! Ülkenin güneybatı ucunda bulunduğu için, Fransa ve İsviçre’ye de oldukça yakın. Hazır bu şehri ziyaret etmişken diğer ülkelere de uğrayabilirsiniz!

Katedral

Şehri iki kez ziyaret etme fırsatım oldu. Orada harika insanlarla tanışıp, dostluklar kurduğumdan mıdır yoksa muhteşem Karaormanlar ile çevrili olmasından mıdır bilmem Freiburg’a hayran kaldım.  Önümüzde ki günlerde Karaormanlar’dan (Schwarzwald) bahsedeceğim ancak bugün şehir içinde biraz gezelim istedim.

Freiburg çok sevimli bir şehir, insanları güleryüzlü. Şehir merkezinde, Münsterplatz’da Minster meydanında bulunan katedral; 1200’lü yıllardan kalma tarihi bir yapı ve şehrin simgesi haline gelmiş. Söylenene göre, katedralin kulesinden şehir manzarası çok güzelmiş. Ancak, 700 yıllık yapı yıkılma tehlikesi ile karşılaşınca 2006 yılında kule ziyarete kapatılmış ve restore edilmeye başlanmış.

Minster meydanında pazar kuruluyor. Taze meyve ve sebzeler, saksıda çiçekler, güzel binalar sevimli bir meydan.

Minster Meydanında ki Binalar

Freiburg sokakları yürüyüş yapan kişilerle dolu. Halk dışarı çıkmayı seviyor gibi gözüküyor. Restaurant ve kafe seçeneği çok fazla. Biz tatile gittiğimizde genelde gezip-görmeye, ulaşıma para harcıyoruz ama her gezimizde bir akşam yemeğimizi mutlaka yöresel yemekleri tadarak, güzel bir restaurantta yiyoruz. Freiburg’da da yediğimiz leziz bir akşam yemeğinden sonra “Almanların geleneksel pek fazla yemeği yoktur, varsa yoksa bira” diyen herkese “kim demiş” diyorum. Restaurantın bol çeşitli menüsünden hangi yemeği seçeceğimize karar veremeyince hepimiz değişik bir şeyler söyledik ve hepsinden tatmış olduk! Etler, çeşitli soslar, soslu sebze yemekleri… Gene ağzım sulandı 🙂 Ama günümüzde pek fazla geleneksel yemekler yapılmadığı için, bu tarz restaurant daha az ve pahalı.

Freiburg’da şehrin içinde 13.yüzyıl başından kalan şehir kapıları bulunuyor. Tabi şehir büyüdüğü için artık şehir içinde kalmış olan bu kapılardan; Martin Kapısı’nın(Martintor) fotoğraflarını çektim. Bildiğim kadarıyla aynı zamanda şehrin en eski kapısı.

Şehirde yol kenarlarında iki-üç karış genişliğinde sığ su yolları bulunuyor. Bunlara bächle deniyor. Şehirde genel inanışa göre; eğer ziyaretiniz sırasında yanlışlıkla bächle denilen su yollarına basarsanız; ya Freiburglu biri ile evlenirmişsiniz ya da Freiburg’a kesin bir daha gelirmişsiniz! Ben ikinci gidişimde bu su kanallarından birine ‘yanlışlıkla’ vucık diye basmıştım. Sevgili spor ayakkabım, sıcak havada biraz serinlemek istemişti. Sanırım yolum Freiburg’a tekrar düşecek. Memnuniyetle 😉

Y.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: