HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

Freiburg çevresinde kayak, dağ bisikleti, yürüyüş gibi çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz yerlerden birisi de Schaunisland…Sabah kahvaltımızı yapıp Schaunisland’a çıkan teleferiklere gittik. Teleferik istasyonunda bölgenin de bir haritasını istedik. (İtiraf ediyorum ben bir harita delisiyim, geniş bir harita koleksiyonum var!)

Teleferikle yukarıya çıkmak 25 dakika kadar sürüyor. Sezon dışı gittiğimiz için sıra yoktu, hemen bindik teleferiğe. Yol boyu yamaç paraşütü yapanları, manzarayı izledik. Türk’ün aklı yeşil alan görünce piknik alarmı verir ya acıkmaya başlamıştım bile… 2 saat önce kahvaltı eden ben değildim… Oksijen bolluğudur o, oksijen bolluğudur… Lars çok iyi yemek yapan ve iştahıda çok yerinde olan bir Alman olarak bize hakiki Karaorman pastası yiyeceğimizi ayrıca kuşkonmazın bu bölgede yaygın olarak kullanıldığı, yemeği ve çorbası yapıldığını anlattıkça karnımızın açlığı 2 kat artıyordu. (Hani şu meşhur Karaorman pastasının anavatanı burasıymış!)

Karaorman Pastası

Teleferikten indiğimizde kenarda köşede kalmış bir avuç karla, kar da denemez buz parçaları ile kar topu oynamaya çalıştık. Daha sonra hava kararıncaya kadar olan yürüyüşümüz başladı. Aşağıya yürüyerek dönmeye karar vermiştik. Bu harika doğa manzaralarını da o yürüyüş sırasında çektim!

Yol üzerinde yemek yiyebileceğimiz bir restauranta oturduk. Restaurant dediğime bakmayın. Buraları yerel halkın oturduğu dağ evleri. Aileler burada günlük yaşamlarını sürdürürken yoldan geçenlerde bu evlerde ev yapımı yemeklerden yiyor, ev yapımı vişne likörü içiyor ve karaorman pastası tadabiliyorlar.

Restaurant-Dağ Evi

Lars ve Ezgi’nin önerdiği üzere kuşkonmaz yedik. Pişirilmiş kuşkonmazların üzerinde bir sos döküyorlar ve parçalanmış krep hamurları ile servis ediyorlar. Biz yemeğimizi yerken; evin ilkokul çağında ki kızı yanımızda oflaya puflaya ödevini yapıyordu. Devamlı babası ile oynamak istiyordu, babası ise biraz şakalaşıp önce ders sonra oyun diyordu! Küçük kızın tavırları Ezgi ile benim çok hoşumuza gitti 🙂

Sonra yürümeye devam ettik. Asıl maceramız ondan sonra başladı. Sandığımızdan daha yavaş yürüdüğümüz için son otobüse geç kalacaktık. Lars kestirme olacağını düşündüğü bir yola bizi soktu. Tarlaların ve kalçalarıma kadar uzanan sazlıkların arasında yürürken ilkbahar olduğunu ve doğanın uyanmaya başladığını unutmaya çalışıyordum. Bileklerimin açıkta olması mutluluk vericiydi 🙂 Sonra kayıp mı olduk acaba falan derken, bir evin arazisinde olduğumuzu farkettik. Evin sahibi oğlu ile traktör tamir ediyordu. Şaşkın şaşkın etrafına bakan bu turistleri gülerek karşıladı. Ona, doğru yolda olup olmadığımızı sorduk. (Köy-kasaba halkı her yerde çok temiz ve sıcakkanlı) Evin ön tarafına geçerek tekrar anayolu bulduk ve Lars sayesinde yolu epeyce kısalttığımızı farkettik.

Güle eğlene devam eden yürüyüşümüzde fotoğraf makinesi ile duygusal bağ geliştirdik. Eşim bölgedeki manzaraların resimlerini çekerken oldukça geride kalıyordu. Kestirme olduğunu düşünerek, tekrar ormanın içine daldık, artık yürümüyor, çamurlu bir yokuşta kayıyorduk. Bunca uğraştan sonra, şehir merkezine giden son otobüse gene de geç kaldık. Olsun o keyifli günün, bir anından bile pişman değiliz 🙂

Schaunisland’a vaktiniz varsa yürüyüş, kayak veya dağ bisikleti yapmak için gitmelisiniz. Vaktiniz azsa da, en azından teleferik turu yapmalısınız.

Y.

Reklamlar

Comments on: "Schaunisland : Karaormanlar" (1)

  1. Yazınızı beğendiğimi içtenlikle belirtmek isterim. Sitenizi takip listeme alıyorum.

    Teşekkür ederim.

    Selim Alimoğlu

    Skype: captain5447,107-2105,742

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: