HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

İzmir’in merkezine 1 saat, Selçuk ilçesine ise 5 dakika mesafede bulunan Efes Antik Kenti…Nasıl Gidilir?

Özel arabanızla Aydın otobanından Selçuk’a gideceksiniz. Seçuk’ta Kuşadası’na doğru sapacaksınız, tabelaları takip ederek 5 dakika da bölgeye ulaşırsınız.

Otobüs ile Selçuk otogarına gidebilirsiniz. Buradan bölgeye minibüsler kalkıyor.

İzmir-Alsancak bölgesinde; içerisinde Meryem ana ve Şirince’yi de kapsayan günübirlik turlara kaydolabilirsiniz.

Her İzmirli çocuğun okul gezisi ile en azından bir kere ziyaret ettiği bir bölgedir burası. Bende birkaç defa gittim. İlk gittiğimde güneşin altında gölgesine sığınabileceğim taşlardan ibaretti. İkinci gittiğimde mükemmel akustiğe sahip olduğunu düşündüğüm tiyatroda ses denemeleri yapıp herkesin başını ağrıtan o küçük çocuklardandım :S

Celsus Kütüphanesi

Üçüncü gittiğimde; Efes Antik Tiyatrosu’nda henüz konserler yasaklanmamıştı ve Senfoni Konseri dinliyordum.  Sayısız gittiğim konser salonların hiçbirinde yakalayamayacağım kadar derinden yakaladı beni notalar. Gözlerim dolarak dinledim, Theodosii Spassov’a hayranlığımda ortamın büyülü atmosferinin büyük payı var!(Titreşimlerin tarihi eserlere zarar verdiği ve dolayısıyla insanların can güvenliğini tehdit ettiği için kentin restorasyonu süresince burada artık konser verilmiyor. )

Son gidişimde tarih üzerine yüksek lisans yapan Alman bir arkadaşımın tez konusuydu ‘Anadolu ve Yunan  Medeniyetleri’. Efes şimdi Efes olmuştu!

Yanında bilen biri ile gezilmeli tarihi eserler, kentler! Ya da her ören yerini detaylıca tanıtan; iyi broşürler, işitsel tanıtım malzemeleri olmalı! Ne zaman ki bir taş parçasının üzerindeki, üzüm işareti bir anlam kazanıyor; orada bir zamanlar yaşamış olanların hayatlarını anlıyorsunuz! Bugüne nasıl gelindiği daha netleşiyor sanki… (O dönemde her marketin tepesinde ne iş yaptığını gösteren simgeler bulunuyormuş. Mesela üzüm şarap satıcılarının göstergesiymiş. Terzinin simgesi farklı, kasabın farklı…) Bundan 100 sene önce hayat bugün ki gibi değildi. Kaldı ki 3000 senelik bir tarih yatıyor Efes Antik Şehrinde! (Efes’te tuvaletler, yanyana sıralanmış delikler şeklinde. Parkta oturur gibi muhabbet ederek, tuvalet yapılırmış. Bu deliklerin altından su kanalı geçiyor, bu o zamanlar pisliğin uzaklaştırılmasını sağlarmış. *ilkel kanalizasyon sistemi *Ayrıca şehrin zengin ailelerinin oturduğu evlerde de kalorifer sistemi bulunurmuş!)

Efes ile ilgili araştırırken öğrendiğim bir nokta daha var. Bugün Efes Antik Kenti olarak ziyaret edilen bölge 2000 yıl öncesindemiş. Selçuk ilçesi çevresinde 4 farklı bölgeye yayılmış Efes şehri. İlk gelenler Ayasuluk tepesine yerleşmişler, daha sonra Dünya’nın 7 harikasından olan Artemis tapınağı çevresinde yaşamışlar. Bugün ziyaret edilen şehire ise M.Ö. 300 yıllarında yerleşmişler. Gidip görmekte yarar var!

Y.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: