HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

Geçtiğimiz cumartesi gökyüzünün; kış ortasında perdelerini açıp, güneşin tatlı tatlı bize ulaşmasına izin verdiğini görünce; bisikletlerimizin 2 aylık süren esaretine son vermek istedik.

Güzelyalı Sahil

Önce yıllık bisiklet bakımı için, Güzelyalı’da ki bisikletçiye gittik, orada hangi güzergahta bisiklet süreceğimize karar verdik. Eğer Kemalpaşa tarafını tercih etmezsek, İzmir’de genelde 3 farklı sahil şeridine bisiklet sürmeye gidiyoruz.

Konak

Karşıyaka, Bayraklı veya Kordonboyu!  Güzelyalı’da bulunduğumuz için en yakın sahilden Konak’a oradan da Alsancak Limanı’na gidip, dönmeye karar verdik.

İzmir’e daha önce gelmemiş olanlarınız olabilir. İzmir’in Kordonboyu meşhurdur. Alsancak Limanı’ndan başlayıp, Konak İskeleye kadar olan bu yol üzerinde, iç tarafta yanyana dizilmiş sayısız kafe ve barlar yaz kış demeden hep doludur.

Tarihi Saat Kulesi ve Konak Meydanı

Deniz kıyısı tarafında ise yürüyüş yolu, bisiklet yolu ve çimlerin üzerinde arkadaşlarınızla oturabileceğiniz çim alan mevcuttur. Pek çok genci buralarda oturup, gitar çalarken, muhabbet ederken görebilirsiniz. İzmir’in en sevdiğim taraflarından biridir. Halk özel hayatında ne gibi sıkıntıları olursa olsun, eğlenmek için kendini dışarıya atmayı, sosyalleşmeyi sever.

Bir İstanbul aşığı olmama rağmen, Türkiye’nin başka hiçbir şehrinde göremeyeceğiniz kadar huzurludur İzmir’de insanların yüzleri. Belki de bakımlı İzmir insanı kaşlarının arasında bir kırışık iz olsun istememektedir.

Anma törenlerinin ve havai fişek gösterilerinin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı

İşte bu nedenle sahil şeridinde bisiklet sürmek terapi gibidir, insana! Bisiklet üzerinde İzmir’in tarihi Saat Kulesi’nin önünden, Konak ve Alsancak iskelelerinden, Cumhuriyet ve Gündoğdu meydanlarından geçerken fotoğraflar çekmeyi de ihmal etmedik.

İzmir'de konser, miting gibi etkinliklerin düzenlendiği Gündoğdu Meydanı

Alsancak İskelesi

Bu fotoğrafları da geçtiğimiz sıra ile bu yazıma ekliyorum. Eğer İzmir’e turist olarak gelir ve bisiklet ile gezmek isterseniz. Günlüğü 10TL’ye Güzelyalı sahilinde ki bisikletçiden veya Cumhuriyet Meydanı’nda Swiss Otel’in sol yoluna girince sol tarafta bulunan bisikletçiden kiralayabilirsiniz.

İyi sürüşler!

Y.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: