HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

Amerika’da Trene Binmek

New York City’e ziyaretimiz sırasında Charlottesville’e gidiş-dönüş tren bileti aldık. Yaklaşık 6 saatlik bir yolculuk. Böylece Amerika’da trenle seyahatin nasıl olduğunu öğrenmiş olduk.

NewYork’dan CVS’ye (Charlottesville) giderken, Penn Station NY tren garından bindik. Bir gün önceden; tren istasyonuna giderek, valizlerimizi önceden bırakıp, bırakamayacağımızı sormuştuk. Tren kalkışından 6 saat önce valizlerimizin trene gönderilmesi için görevliye verdik.Böylece üzerimizde ki yükten kurtulup rahatça dolaşabildik. Geçenlerde bir forumda, artık valizler bırakılamıyor diye bir yazı okudum ama doğruluğundan şüpheliyim. En iyisi bu valiz bırakma servisine ihtiyacınız olursa, istasyona mail atarak ya da websitesinden falan öğrenmeye çalışın.

NewYork ilk durak olduğu için gidiş yolculuğumuz çok rahat geçti. Biletler numaralı değil, boş bulduğunuz yere oturuyorsunuz. Koltuklar ve tren konforu çok rahat. Tren içerisinde bir kompartman kafeterya olarak hizmet veriyor. Tuvaletler çok geniş, ancak bindiğiniz durak; ilk duraklarsa kullanılabilir. Zira, daha sonra tuvaleti pek temiz bulamıyorsunuz. Yolculuk uzun olduğu için kullanmak zorunda kaldık. Neyse ki yanımızda hijyenik tuvalet mendilleri ve bolca peçete almıştık. Dönüş yolculuğumuz pek rahat geçmedi. Tren modeli aynıydı ama hınca hınç, kalabalık bir trene düştük. O zaman numaralı olmayan biletlerin yerlerini görevliler belirliyor. Bize de 2kişilik bir yer buldular, oturduk. Bir kaç sıra arkamıza öyle bir aile düşmüştü ki Akdeniz insanlarının yüksek sesle konuşması, o ailenin yaptığı gürültünün yanında solda sıfır kalırdı. Tüm yol boyunca uyumayı hedeflemişken baykuşlar gibi oturduk. Bizim kompartmanımız ekstra bir durumdu ama halk, genelde de yüksek bir ses tonuyla konuşuyor.

Dönüş yolculuğunda ki tatsızlığa rağmen, ulaşım için tren seçtiğimize memnun olduk. Etrafı izleye izleye giderken, ülke hakkında da fikir sahibi olduk. Tam da o Amerikan flimlerinde, ailelerin oturduğu tek katlı evlerden oluşan; bir sürü küçük kasaba gördük. Birçok şehrin yanından geçtik. Washington Monument’ı uzaktan da olsa trenle geçerken şöyle bir gördük.

Genel olarak tren; uçağa göre daha hesaplı, otobüse göre de ineceğiniz durağı kaçırma riski daha az olduğu için, daha çok tercih edilesi bir ulaşım şekli. Amerika’da tren rezervasyonları için http://www.amtrak.com adresinden yararlanabilirsiniz. Kullanımı rahat bir site, bazen indirimli biletlere de rastlanıyor.

Y.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: