HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

Charlottesville’de Jefferson’un evini ziyaret etmekten başka, çevrede ki üzüm bağlarına gidip şarap test edebilir veya sepetinizle dalından meyve toplayabilirsiniz. Jefferson’un evinden çıktık. Galatasaraylı arkadaşım, Baros plaka arabasını Jefferson Vine Yard’a sürdü. Bu sefer önde eşim oturuyor, ben arka taraftayım.

Niye seviyorum ben bu kızı bu kadar diye düşündüm. Orta okul sıralarından bugüne kadar, ne onu bu kadar farklı yapan? Biz hiç koloni yaşam kurmadık arkadaşımla. Hani vardır ya; 2-3 kişilik kız arkadaş grupları, biyolojik koloniler gibi… biri nereye diğeri oraya. Bizim farklı gruplarımız olabildi. Hiç bir zaman birbirimizi boğmadık. Biri hakkında ki dedikodumuz 5 dakikayı geçmedi. Yalan yok, kim dedikodu yapmaz ki.  Ama ağda gibi çeeeeeek, çekiştir… günümün konusu Ayşe’nin giyimi, Fatma’nın erkek arkadaşı, Metin’in parası olmadı. Günün konusu hep bizdik. Hayallerimiz, komikliklerimiz, yaptıklarımız.

Ve bugün tez sunumuna birkaç gün kala benimle elma toplamaya dağa çıkıyordu… Hem de yeni öğrenmeye çalıştığı arabasıyla.

Ne bu duygusallık, Charlottesville’e dönelim! Önce Jefferson’un Üzüm Bağı denilen, şarap tadım alanına gittik. Kişi başı 5$veriyorsun, 10 farklı şarabı denetiyorlar. Canım ülkemde, Şirince’de 5$ vermeden de dünyanın şarabını denetiyorlar ya neyse, burada usül bu! Sonunda da tadım yaptığımız şarap bardağı hediye! Oradan yırttık! Şarabın tadını ayrıştırmanın en etkili yöntemi. Üst üste farklı tadları deneyince, amaaan canım hepsinin tadı aynı diyemiyor insan. Birbirlerinden epeyce farklılar… Genzi yakan, içimi hafif olan, baharatlı… Elimize bir kağıt-kalem tutuşturdular, şarabı sevip sevmediğini falan yazıyorsun. Etraf, dekorlar pek güzel, dış bahçe soğuk olmasa tam oturmalık. Doğanın içinde bir köşe, insana bu kadar huzur veren başka ne var ki.

Şarap denemelerimiz bittikten sonra, satıcı kız bardaklarımızı dikkatlice sardı; bize verdi. Sonra arabamıza atlayıp “apple picking” elma toplamaya gittik. Orada koskocaman elmanın üzerine, elma kurdu resmi çizmişler. Kafa kısmını da oyup bırakmışlar. İnsanlar gidip, boşluğa kafalarını yerleştirip, resim çekiliyor. Resmen çocukluğumuza döndük. Bıraktık sepet almayı, elma toplamayı; elma kurdu ile resimler çekilmeye başladık. Güneş gözlüklü elma kurdu, bilge elma kurdu, sexi elma kurdu… Kurgula kurgula çek. Bazen böyle çocukluğa dönmek güzel oluyor. Yaklaşık 1 saat, kimsenin de olmamasından faydalanıp çocuklar gibi eğlendik.

Akşam yemeğini bir Thai restaurantında yedik. Aslı’nın iki arkadaşı daha bize katıldı. Oradan akşam, birkaç arkadaşı daha eklendi, evde toplandık. Türkiye’den tanıdığım Stephanie, düşündüğümden de sıcak karşıladı bizi. Onun erkek arkadaşı Eric. Aslı’nın komedi ikilisi Mariusz ve Daniel. Onu orada yalnız bırakmayan Öykü. Aslı tam Türk tipi ağırlıyor misafirlerini. Allasen ye, allasen iç 🙂 Bardak mı boşaldı. Hooop çay koy, koş koş. Onlarda alışmışlar artık bizim kıza.

Misafirleri yolladıktan sonra, yoğun bir günün ardından bebekler gibi uyuduk. (Sanki biz misafir değiliz, sahiplendim mi ne hemen evi iki dakikada?)

Ertesi sabah yola çıkmadan, Yunan amcanın restaurantında kahvaltı-öğle yemeği arası(brunch) yaptık. Daniel’de bize katıldı. Hatta Aslı’nın üniversitede halletmesi gereken bir-iki işi vardı. Daniel, eşimle bana etrafı gösterdi. Sonra Aslı ile tekrar buluştuk ve dönüş için tren garına gittik. Charlottesville’de tren garının orada bir tavukçu var. Trenimiz 1 saat rötar yapınca, girdik tavuk kanatçıya bir daha yemek yedik. Ama ne enfes bir lezzet. Çeşit çeşit sosla kızartıyorlar. Eşim, “Bilseydik tüm öğünleri orada yerdim” dedi.

Trenimiz geldi, bir daha ki buluşmamıza kadar sıkı sıkı sarıldım Aslı’ya. O, Türkiye’ye dönene kadar. Tam da onun dönüş gününde yazıyorum bu yazıyı. Gelince gezip, İzmir’in altını üstüne getireceğiz.

Y.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: