HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

Kimi şehirlere biraz huzur bulmak için gidersiniz, kimine karda kayak yapmak için. Bazen sadece deniz kum ve güneştir amaç.

Ya Amsterdam…

Bu şehri gerçekten sınıflandıramıyorum. Genelde ilk akla gelen su kanalları, bisikletliler ve red light district olsa da Amsterdam bundan daha fazlası. Bir yandan en önemli sanatçıların eserlerinin sergilendiği müzeleri barındıran, öte yandan farklı ahlaki kuralların işlediği, tüm dünya’dan izole bir şehir!

Coffee shopları duymuşsunuzdur. Duymayanlar için; buralarda kahve satılmıyor. Hollanda’da bağımlılık yapmayan, düşük dozlu uyuşturucular yasal. Sertifikası olan coffee shoplarda; keklerin içinde ya da ot olarak satılabiliyor. Üniversitedeyken Hollanda’ya yarım dönem okumak için gitmiş bir arkadaşımın, yurt arkadaşı mutfak masasının üzerinde yarım kalıp space keki görüyor. Bu masum görünüşlü space keklerin neler yapabileceğinden habersiz; “ooo pek de lezzetliymiş” diye aç karnına sütle birlikte koca keki mideye indiriyor. Sonrasında onun için trajikomik, çevresindekiler içinse ilginç bir gün yaşanıyor. Komaya girmesinden korkan yurt arkadaşları, bu devamlı gülen kendini kaybetmiş kızı doktora götürüyorlar. Doktor muayeneden sonra “Spacekek yemiş, gidip, yatıp uyusun geçer” diyor ve bunları tıpış tıpış yurda geri yolluyor. Yazık kız tüm gün kendine gelememiş.

Yani diyeceğim odur ki; bir kahve içeyim diye ilk gördüğünüz coffee shopa dalmayın. Tabi amacınız space kekin tadına bakmak değilse.

Yazımdan da anlaşılacağı üzere, önümüzde ki birkaç yazı Amsterdam hakkında olacak. Çoğu insanın ‘Çılgın’ sıfatını yakıştırdığı Amsterdam…

Bana sadece ilginç gelen, herşeyin müzesinin olduğu şehir Amsterdam…

Sanat müzeleri, Madame Tussouds, Anne Franks’ House, kanal turları, barları, bisikletlileri ve güzel çilekli tartları ile Amsterdam…

Y.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: