HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

Özlemiştik Bu Nostaljiyi

Amsterdam yazıları devam ediyor ama bugün bekletmeden hemen paylaşmak istediğim İzmir’e ait bir yazıyı paylaşıyorum.

Anaokul yıllarında oturduğumuz semtte bir açıkhava sineması vardı. Havalar düzelmeye başladı mı, Cuma akşamının en güzel eğlencelerinden biri olurdu. Annem sandviçler hazırlar, babam nöbet ertesi yorgun haline rağmen o sinemaya gidilirdi. Tahta rahatsız sandalyeler kaba etlerimizi acıtmasın diye minderler götürülürdü. Sadece sinema değil, gidiş yolu da benim için başlı başına eğlence kaynağıydı. Şehir çocuğu olmanın dezavantajlarından biri de bisiklet sürecek doğru-dürüst yollar bulamamaktır. Sinemaya giden yol üzerinde, koskocaman bir meydandan geçilirdi. Babam dört tekerlekli araba-görünümlü bisikletimi taşır, o meydanda kullanmama izin verirdi.

Açık hava sineması, normal sinemalardan farklıydı. Yıldızlar gökyüzünden sizinle beraber izlerdi filmleri… Sinemanın kantininde ayçekirdeği (avrupalı’ya göre papağan yemi) satılır, herkes çit çit çiğdem çitlerdi. Kimse bir yabancı gibi gelip-gitmez; yanınızda getirdiğiniz erzakları etrafınızda oturan sinemaseverlerle paylaşırdınız. Güzel günlerdi… Lisedeyken o sinema kapandı. Modern hayatta bu alan, dev ekranda futbol gösterimleri yapan bir çaybahçesine dönüştürüldü. Biz ise, Özlemiştik çocukluktan kalma bu Nostaljiyi…

Birkaç ay önce, Charlie Chaplin ile ilgili bir makaleyi okurken onun ilk sesli filmi “Great Dictator”u izlemeyi kafama koymuştum. Filmi bulmuştum, bilgisayarda boş bir günümüzde izleyecektik. O sırada… üye olduğum gruptan bir mail geldi. 3Ağustos 2011 günü Tarihi Havagazı Fabrikası’nda Charlie Chaplin/ Great Dictator açıkhava film gösterimi yapılacak! Nostaljik bir filmi, açıkhava bir sinemada izlemek…

1860’lı yıllarda İzmir’e Fransızlar tarafından, aydınlatmada kullanılması amaçlı havagazı fabrikası kurulmuş ancak elektrik üretilmeye başlanınca I.Dünya Savaşı sonlarında bu fabrika kapanmış. Çocukluğumda Alsancak Garı’nın ve stadın hemen yanında ki; bu harabe yapının önünden sıkça geçerdik. Benim için terk edilmiş-eski bir yapıdan ibaretti. 2007 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, İzmir’de günümüze kadar kalan tarihi yapıları restore edip, kültür-sanat merkezi haline getirmek için çalışmalar başlatıldı.

O akşam Serkan ve Ayşe’de bize katıldı. Ilık esen rüzgar eşliğinde, minderlerin üzerinde bu filmi izlemek de varmış… Çok keyif aldık!

Tarihi havagazı Fabrikasının restorasyonu ve özellikle gece ışıklandırması çok güzel olmuş. (Ağaç azlığından dolayı güneş altında cascavlak sıcak gelebilir sanki.) Yine de bir sabah gidip bu ortamın fotoğraflarını çekeceğim ve sizin için bloga yükleyeceğim. Burada pek çok gösteri ve ücretsiz konserler yapılıyor. Bir gece bunu deneyimlemenizi tavsiye ederim.

Y.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: