HANGİ YÖNÜ GÖSTERİRSE…

Orta Krallık : Çin

Headline “Middle Kingdom : China”

Thinking about a Headline for my today’s’ blog post. How ‘The Country of Silk :China’ or ‘İmmense China’ sounds?

Saatlerdir oturdum, Çin yazıma başlık düşünüyorum. ‘Uçsuz Bucaksız Çin’ mi desem, ‘İpeklerin Ülkesi Çin’ mi?

Yoksa başlığımda Çin’in uzun ömürlü bir uygarlık olmasını mı vurgulasam? Bin yıllar boyunca kendini korumuş bu kültürü; hiç bir sıfat tam anlamıyla anlatamıyor…

Maybe it is better to indicate Chinese long years’ history in the headline? None of them does  not seem enough to capture the spirit of thousands of years’ history…

En sonunda “Orta Krallık : Çin” olarak atıyorum başlığı. Tatil rehberinden öğrendiğim kadarıyla; çok eski zamanlarda çinliler ülkelerinin; evrenin merkezinde, gökyüzü ile yeryüzünün tam ortasında yer aldığını düşünürlermiş. Bu nedenle de kendi topraklarına ‘Orta Krallık’ anlamına gelen Zhong Guo adını kullanırlarmış.

Finally, I decided to write “Middle Kingdom : China” as a headline! As far as I know from a Travel Pocket Guide; Chinese call their country ‘Zhongguo’ that means Middle Kingdom. Because many many years ago when it was believed the earth was flat, Chinese thought that their country was just in the middle of the other countries, between the earth & sky.

Zhongguo’nun anlamını ilk öğrendiğimde birkaç yıl önce başımdan geçen bir anımı hatırladım. Avrupa’da Çinli bir arkadaşla Dünya Haritası’na bakıp, harita bilgimizi sınıyorduk. Gülümsedi ve “Biliyor musun, benim ülkemde çizilen Dünya Harita’larında Çin haritanın ortasındadır. Avrupa’ya gelene kadar tüm Dünya Harita’larında Çin’in ortada olduğunu sanıyordum” dedi. Sanırım Dünyadaki vatandaşların birçoğu da aynı şekilde düşünüyordur 🙂

When I first heard about ZhongGuo meaning, I recall one of my memory. We were testing our World map knowledge with one of my Chinese friend. She smiled at me and said: “Do you know; in contrast to europe-centric maps, where Europe is usually placed in the middle, China maps have China in the middle, Europe is on the west and America is on the East. Untill I visited Europe; I was thinking, that is all same all over the world” I assume most of citizenships in the world, would think the same way 🙂

Sonuç olarak geçtiğimiz iki hafta Çinli arkadaşımın güzel ülkesini ziyaret ettim. Arkadaş canlısı halkı, ilginç adetleri, renkli tapınakları ile çok keyif aldığımız bir gezi oldu. Çin ekonomisinin büyümesinin pozitif ve negatif etkilerini en çok büyük şehirlerde hissettik. Her yıl sayısı artan onlarca gökdelen bize ‘acaba New York’ta mıyız’ dedirtti. Bisikletler ülkesi Çin, büyük şehirlerde yerini arabalara bırakmaya başlamış bile. Biz yol kenarlarında birçok bisikletli görsekte yerel halk, bisiklet kullananların sayısının gittikçe azaldığını söyledi.

Anyway, I visited my friend’s beautiful country for 2 weeks. It was a nice trip by friendly Chinese people, interesting consietudes and colorful temples. We experienced the positive and negative effects of China’s growing economy. In opposition to the increasing number of car drivers, number of cycle ryders are decreasing. We feel as if we are in New York instead of Schangai by its skyscrapers!

İlerleyen zamanlarda geziyi, gördüğüm yerleri bol bol anlatacağım ancak bugün Çin’de ki davranış ve adetlerin bir kısmından bahsedeceğim.

*Çekik bebekler çok sevimli. Bebeklerin fotoğrafını çekmek için izin isterseniz, ‘benim bebeğimi güzel buldular’ diye düşünüp çok mutlu oluyorlar.

*Kırmızı, iyi şansın rengi. Düğünlerinde zenginliklerine göre birkaç tane kıyafet değiştiriyorlar ama asıl gelinlikleri beyaz değil, KIRMIZI!

*Çin’de tek çocuktan fazla çocuk yapmak yasal değil. Eğer ikinci çocuğunuz olursa çok yüksek ceza ödüyorsunuz, devlette çalışıyorsanız işinize son veriliyor. Bu durumun tek istisnası çiftçilikle uğraşan köylü halkın eğer ilk çocuğu kız olursa, ikinci çocuk belki erkek olur umudu ile çocuk yapmasına izin veriliyor. O da kız olursa başka hakları yok.

*Genelde güleryüzlüler, biz kavga edene rastlamadık.

*Çin’de araba kullanmaya korkulur. Her taraftan motorsikletliler fırlıyor. Otobüs ve taksi şoförleri tam çılgın sürücü:) Kaç defa kaza tehlikesi atlattık. Devamlı korna sesi duyuyorsunuz ama bizde ki gibi küfür amaçlı değil, bu çılgın trafikte birbirlerini uyarmak için kornaya basıyorlar.

*Caddelerde, parklarda toplanıp, sabah sporu olarak tai chi yapıyorlar.

I will gonna write about my trip in the following months. For today, I will mention some of Chinese beliefs and attitudes!

*Chinese babies are so pretty. If you ask parents’ permission to take their baby’s photos, they think you find their baby beautiful and feel very happy

*Red is the color of good luck. Although they change many clothes during their wedding, their main weddingdress is RED!

*It is illegal to have baby more than one. Chinese people have to pay huge penalties for the second baby besides they get fired if they are working for the government. There is just one exception. If a farmer has a baby girl as his first, they can have the second perchance to have a baby boy.

*They are generally friendly.

*They drive crazy. Be careful about the bus, taxi and motorcycle drivers.

*It is normal to see people doing Thai Chi at streets and parks.

*Turistik olmayan yerlerde yanınıza gelip, fotoğraf çektirmek istiyorlar. En çok sarı saçlılar ilgilerini çekiyor.

*Politika konuşurken kelimeleri dikkatli seçin.

*Pazarlık konusunda acımasız olun. Korkunç kar marjları ile, turist fiyatı söylüyorlar. Söyledikleri fiyatın dörtte birini söyleyin, pazarlıkla üçte birine alın.

*İki tip satış mağazaları var. Bir özel olanlar, bir de devlete bağlı olanlar. Devlete bağlı olanlar daha pahalı ve demin söylediğim pazarlık oranı ile oralarda alışveriş yapılmıyor ancak ürünlerin sahte olmama garantisi var! Özel alışveriş mağazalarından birşey alırken çok dikkatli olun, zira Çin taklit konusunda sınır tanımıyor. Bu da kanıtı : Çin’ sahte apple mağazası

*İngilizce bilme oranı büyük şehirlerde bile çok düşük, yanınızda Çince bir sözlük bulundurun.

*Bildiğiniz teşekkür ederim, günaydın gibi Çince kelimeleri kullanın. Çok mutlu oluyorlar. 

*They ask to take a photo with strangers, especially in non-touristic areas. Blond people takes more attention!

*Be careful during political conversations.

*While buying smthg, negotiate for the price. Start barganing by (1/4)one forth of the price and buy for (1/3)one third!

*Be careful about the fake products. They may even imitate the whole stores like Apple Store!

*It is hard to fing english speaking Chinese so it is wise to have soe chinese dictionary.

*If you know any chinese words as ‘thank you’ or ‘morning’, use them to communicate. They feel very happy 🙂

Enjoy the Life!

Y.

Reklamlar

Comments on: "Orta Krallık : Çin" (3)

  1. sevda said:

    Çok güzel okurken yormayan bir tarzınız var,ilgiyle okudum.Çin ile ilgile çok daha fazlasını okumak ve seyreylemek ümidiyle…

  2. Çok güzel bir yazı.
    Çok akıcı. İlginç resimlere yer veriyorsunuz.
    Alışıla gelmiş yazılardan çok farklı.
    Çin yazısının devamını iple çekiyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: